Шмарје кај Сежана

Шмарје кај Сежана (словенечки: Šmarje pri Sežani) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Шмарје кај Сежана
Šmarje pri Sežani
Поглед на Шмарје кај Сежана
Шмарје кај Сежана is located in Slovenia
Шмарје кај Сежана
Шмарје кај Сежана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′29.04″N 13°52′3.47″E / 45.7247333° СГШ; 13.8676306° ИГД / 45.7247333; 13.8676306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,58 км2 (61 ми2)
Надм. вис.&10000000000003034000000303,4 м
Население (2020)
 • Вкупно260
 • Густина1,6/км2 (4,3/ми2)
Часовен појасUTC+1