Шатјендранат Бозе

индиски физичар

Шатјендранат Бозе — (бенгалски: সত্যেন্দ্র নাথ বসু Shottendronath Boshū 1 јануари 1894 – 4 февруари 1974)[1] бил индиски физичар, кој специјализирал во полето на математичката физика.

Падма Вибхушан
Шатјандранат Бозе
সত্যেন্দ্র নাথ বসু
Член на кралското друштво
SatyenBose1925.jpg
Шатјендранат Бозе 1925
Роден1 јануари 1894(1894-01-01)
Калкута, Британска Индија
Починал4 февруари 1974(1974-02-04) (воз. 80 г.)
Калкута, Индија
ЖивеалиштеИндија
НационалностИндиец
ПолињаФизика и Математика
УстановиКалкутски универзитет и Дакански универзитет
ОбразованиеКалкутски универзитет
Познат поБозе-Ајнштајнов кондензат
Бозе-Ајнштајнова статистика
Бозе-Ајштајнова распределба
Бозе-Ајнштајнови корелации
Бозеов гас
Бозон
Бозеова равенка за идеална состојба
Фотонски гас
Поважни наградиПадма Вибхушан
Член на кралското друштво[1]
СопружникУшабати Бозе

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 doi:10.1098/rsbm.1975.0002
    Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
Академски функции
Претходник
Indira Devi Chaudhurani
Upacharya, Vishwa Bharati
1956–58
Наследник
Khitishchandra Chaudhuri

Шаблон:Indian mathematics Шаблон:Bengal Renaissance