Чулут, Архангај

Чулут е област во Архангај провинцијата во централна Монголија. Именувана е според реката Чулут.

Координати: 47°32′12″N 100°13′34″E / 47.53667° СГШ; 100.22611° ИГД / 47.53667; 100.22611