Cho Oyu (Nepali: चोयु; тибетски: ཇོ་བོ་དབུ་ཡВајли: jo bo dbu yag, пинјин: Qowowuyag: (кинески)) — шеста највисока планина во светот со 8,201 метар надморска височина. Името Чо Оју означува „Тиркизно Божество“ на тибетски јазик. Планината се наоѓа помеѓу Тибет (Кина) и Непал. Се наоѓа на 20 километри западно од Монт Еверест.

Чо Оју
Cho Oyu
ChoOyu-fromGokyo.jpg
Чо Оју
Највисока точка
Надм. вис.8201 м 
6-то место
Истакнатост2340 м
Заведена какоОсумилјадник
Име
ПреводТиркизно божество (Тибетски)
Географија
МестоНепал / Кина (Тибет)
Матичен венецМахалангур Химал, Хималаи
Искачување
Најлесен патснег/мраз/качување по ледник

Неколку километри западно од самата планина, се наоѓа Нангпа Ла (5.716 м), леден планински премин кој се користи како главен трговски пат помеѓу Тибеќаните и Шерпите од Кумбуа. Поради близината на преминот и генерално благите падини на стандардниот пат на северозападниот дел, се смета дека е најлесната планина за алпинистички искачувања во групата на планини повисоки од 8,000 метри,[1] па затоа е популарно одредиште за професионалните алпинистички групи.

НаводиУреди

  1. Cho Oyu on Peakware
  • Hillary, Edmund (1955). High Adventure. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-6696-8. Архивирано од изворникот на 2014-01-16. Посетено на 2014-01-15.

Надворешни врскиУреди