Чиерна Вода (река)

Чиерна Вода (словачки: Čierna voda) ― низинска река во западна Словачка. Тaа е 105,5 км долга.[1] Нејзиниот извор е во Малите Карпати, во близина на гратчето Свати Јур. Во близина на гратчето Чиерна Вода, се влива во нејзината најголема притока: Дудвах. Се испушта во реката Мал Дунав во близина на селото Долни Хотар.

Чиерна Вода
Мост во близина на Кралова при Сенци
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоМали Карпати
Устие 
 • место
Мал Дунав
 • координати
47°57′33″ N; 17°52′40″ E / 47.9593° СГШ; 17.8779° ИГД / 47.9593; 17.8779Координати: 47°57′33″ N; 17°52′40″ E / 47.9593° СГШ; 17.8779° ИГД / 47.9593; 17.8779
Должина105.5 kм (346,000 ст)
Особености на сливот
ТечениеМал Дунав→ ВахДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиДудвах

Наводи уреди

  1. Slovac Republic.org