Чаршија Махмутпаша

Чаршијата Махмут Паша, (турски: "Mahmutpaşa Çarşısı ') — историска чаршија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Сместена е во просторот помеѓу Капали чаршија и Еминону. Овој пазар располага со поголем број на мали продавници од двете страни на главната улица. Вкупно има 256 продавници[1].

Чаршија Махмут Паша
Mahmutpaşa Çarşısı
Mahmutpaşa.JPG
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Müller-Wiener (1977), sub voce

Надворешни врскиУреди