Чапјата и жеравот

Чапјата и жеравот (руски: Цапля и журавль) е советски анимиран филм од 1974 во режија на Јуриј Норштејн и продукција на Сојузмултфилм. Филмот е направен по мотивот на руска сказна прераскажана од Владимир Дал.

„Чапјата и жеравот“
кадар од филмот
РежисерЈуриј Норштејн
ПродуцентСојузмултфилм
СценаристЈуриј Норштејн
Роман Качанов
МузикаМихаил Меерович
Премиера1974 (СССР)
Времетраење10 мин
ЗемјаСССР СССР
Јазикруски

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди