Цхинвал (осетски: Цхинвал или Чъреба, руски: Цхинвал, грузиски: ცხინვალი) е главен град на де факто независната и признатата од Русија и Никарагва Република Јужна Осетија. Според грузиската официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот Внатрешна Картли. Градот се наоѓа на реката Голем Лиакви, на приближно 100 км североисточно од Тбилиси, главниот град на Грузија.

Цхинвал
Цхинвал, ცხინვალი
град
Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.
Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Јужна Осетија" does not existМестоположба во Грузија
Координати: 42°14′00″N 43°58′00″E / 42.23333° СГШ; 43.96667° ИГД / 42.23333; 43.96667
ЗемјаГрузија
Делумно признаена државаЈужна Осетија
Градски статус1922
Управа
 • ГрадоначалникКочиев Алан
Површина
 • Вкупна17,46 км2 (6,74 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно30.432
 • Густина1,700/км2 (4,500/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+3)
Рег. таб.ABH