Црква „Св. Спиридон“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Свети Спиридон (грчки: Ιερός Ναός Ἁγίου Σπυρίδωνα) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Спиридон
Ἁγίου Σπυρίδωνα
41°5′27.9″N 23°33′55.8″E / 41.091083° СГШ; 23.565500° ИГД / 41.091083; 23.565500Координати: 41°5′27.9″N 23°33′55.8″E / 41.091083° СГШ; 23.565500° ИГД / 41.091083; 23.565500
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба2008
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Црквата е сместена на улица „Евстатиос Антупулос“ во источната населба Сирис. Камен-темелникот на храмот е поставен на 12 декември 2008 г. На 22 ноември 2009 г. храмот е осветен од митрополитот Теолог Серско-нигритски. Внатре се чуваат мошти на Свети Спиридон.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Σπυρίδωνα“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Архивирано од изворникот на 2017-11-15. Посетено на 31 октомври 2018.