Црква „Св. Петка“ - Бигор Доленци

црква во селото Бигор Доленци, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Бигор Доленци.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба
Координати 41°30′11.16″N 21°00′27.03″E / 41.5031000° N; 21.0075083° E / 41.5031000; 21.0075083Координати: 41°30′11.16″N 21°00′27.03″E / 41.5031000° N; 21.0075083° E / 41.5031000; 21.0075083
Населено место Бигор Доленци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 1858
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка (позната и како Света маченичка Параскева) — селска црква во кичевското село Бигор Доленци, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над денешната местоположба на селото Бигор Доленци и околу нејзе се наоѓаат старите селски гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа во близина на некогашното село Бигор Доленци и во нејзина близина извира извор.[2] До црквата се стигнува по земјен пат во должина од околу 4 километри, кој започнува од селото Бигор Доленци.

ИсторијаУреди

Храмот бил подигнат во 1858 година и била обновена во 1999 година.[3]

Според податоците, градителите на црквата биле од селото Малкоец.[3]

АрхитектураУреди

ИконостасУреди

Иконостасот бил изработен во 1865 година, а иконите на него се дело на познатиот Дичо Зограф,[3] од кои некои до 2007 година биле непознати за јавноста.[4]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 27.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2020-11-09.
  4. „ИКОНИ НА СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ ВО ИКОНОПИСОТ НА ДЕБАРСКО-КИЧЕВСКАТА ЕПАРХИЈА ОД XVIII И XIX ВЕК“. Премин. 3 октомври 2010. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врскиУреди