Црква „Св. Никола“ - Туин

црква во селото Туин, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Туин.jpg

Целосен поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°37′18.23″N 21°03′14.63″E / 41.6217306° N; 21.0540639° E / 41.6217306; 21.0540639Координати: 41°37′18.23″N 21°03′14.63″E / 41.6217306° N; 21.0540639° E / 41.6217306; 21.0540639
Населено место Туин
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1922
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во кичевското село Туин, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во горниот дел од селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта на христијанското население.

МестоположбаУреди

Црквата е сместена во Горно маало во селото.[2]

ИсторијаУреди

Денешниот храм бил подигнат во 1922 година,[3] додека црквата постоела одамна, но била запалена од Арбанасите во селото пред крајот на отоманскиот период.[2]

Црквата била обновена на иницијатива на една жена од селото наречена Апостолица, која денес е погребана пред самата црква.

АрхитектураУреди

ФрескоживописУреди

Црквата поседува извесен фрескоживопис, кој бил уредуван од страна на браќата Костадин и Стојан Здравкоски.[3]

ИконостасУреди

Во црквата има иконостас, кој веројатно е исто така дело на браќата Здравкоски.[3]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 41.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2021-01-08.

Надворешни врскиУреди