Црква „Св. Никола“ - Долно Ѓуѓанци

црква во селото Долно Ѓуѓанци, Македонија

Свети Никола — главна селска црква во светиниколското село Долно Ѓуѓанци, Македонија.[1]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′06″N 21°57′21″E / 41.96833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.96833; 21.95583Координати: 41°58′06″N 21°57′21″E / 41.96833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.96833; 21.95583
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа во самото село, малку издигната во однос на селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа во самото село и со својата местоположба е видлива од поголемиот дел од селото.

Историја уреди

Црквата била подигната кон крајот на XIX век,[2] на стари темели од XVI или XVII век. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена.[3]

Во Осоговскиот манастир се наоѓа книга донесена од оваа црква.[2]

Архитектура уреди

Фрескоживопис уреди

Иконите се претпоставува дека се дело на зографот Коста Зограф и други непознати мајстори.[3]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 729.
  3. 3,0 3,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2021-03-30.

Надворешни врски уреди