Црква „Св. Илија“ - Пепелиште

црква во селото Пепелиште

Црква „Св. Илија“ - Пепелиште — единствена црква во селото Пепелиште, во Општина Неготино. Црквата се наоѓа на влезот на селото, над самиот пат. Покрај самата црква се сместени и селските гробишта, како и еден помошен објект изграден во изминативе години.

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Карта

Место Пепелиште
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1993
Завршено 1993
Осветување 1993
Мрежно место Св. Илија
Архитектонски опис

Кражба уреди

Црквата била цел на кражба во периодот по 29 септември 2013 година, која била пријавена од самиот домаќин. Непознатиот сторител украл 2.000 денари. Крадецот влегол преку необезбедената влезна врата.[1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Украдени пари од црква во Неготинско“. Телеграф.мк. Скопје: Телеграф. 10 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2014-02-09. Посетено на 20 мај 2015.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°30′55″N 22°07′22″E / 41.51528° СГШ; 22.12278° ИГД / 41.51528; 22.12278