Црква „Св. Димитриј“ - Конско

црква во селото Конско

Свети Димитриј — главна селска црква во гевгелиското село Конско. Црквата се наоѓа во рамките на селото.

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба

Карта

Координати 41°11′11.68″N 22°19′16.2″E / 41.1865778° СГШ; 22.321167° ИГД / 41.1865778; 22.321167
Место Конско
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1858
Архитектонски опис

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди