Црква „Св. Атанасиј“ - Тополница

црква во селото Тополница

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — главна селска црква во поречкото село Тополница.[1][2]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°36′59.99″N 21°09′52.17″E / 41.6166639° СГШ; 21.1644917° ИГД / 41.6166639; 21.1644917
Место Тополница
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1872
Архитектонски опис

Црквата е сместена во самото село, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Историја

уреди

Била подигната во 1872 година,[2] додека на оштетениот ктиторски натпис стои 1899 година.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-07-14. Посетено на 15 ноември 2017.

Надворешни врски

уреди