Црква „Св. Атанасиј“ - Буково

црква во селото Буково

Свети Атанасиј — главна црква во битолското село Буково.[1]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Буковска
Местоположба

Карта

Координати 41°00′1″N 21°20′10″E / 41.00028° СГШ; 21.33611° ИГД / 41.00028; 21.33611
Место Буково
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата е сместена на влезот во селото Буково.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди