Црква „Св. Ѓорѓи“ - Просеник

црква во Просеник, Серско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Просеник, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
41°17′31.5″N 23°22′49.1″E / 41.292083° СГШ; 23.380306° ИГД / 41.292083; 23.380306
МестоПросеник, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполен храм
Изградба1920 - 1927
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја

уреди

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото. Почнала да се гради во 1920 и завршена е во 1927 г. Од тој период датираат и иконите во храмот. Осветена е од митрополитот Константин Серско-нигритски. Градбата претставува крстокуполен храм. На југоисток има камбанарија. Подоцна е додадена припрата на запад и направено е живописување.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.