Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Подино

црква во селото Подино
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Подино.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба
Координати 41°13′05.2″N 21°20′30″E / 41.218111° N; 21.34167° E / 41.218111; 21.34167Координати: 41°13′05.2″N 21°20′30″E / 41.218111° N; 21.34167° E / 41.218111; 21.34167
Населено место Подино
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1929
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Подино.[1] Црквата е сместена во западниот дел од селото, на возвишение кои ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

ИсторијаУреди

Се верува дека црквата била возобновена во 1916 година на темели на стара црква од римско време.[2]

Во дворот на црквата се наоѓа и археолошкото наоѓалиште Св. Богородица. Во дворот може да се забележат неколку мермерни сполии, и тоа: мено од мермер вградено во скалите, пред влезот на црквата има голема мермерна плоча, а една парапетна плоча лежи покрај апсидата.[3]

Црквата е изградена во 1929 година.[4]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Во продолжение на западната страна е дограден помошен објект чиј влез се наоѓа на јужната страна. Црквата е изградена од варовник и е покриена со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата се издига во североисточниот агол од дворот на црквата. Таа има квадратна основа, изградена е од камени тули, на секоја од четирите страни има по еден правоаголен прозорец, а покриена е со пирамидален кров од ќерамиди. Влезот во камбанаријата се наоѓа на западната страна.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви“. web.archive.org. 2017-08-24. Посетено на 2019-09-07.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  4. Подино“. Мој Роден Крај.

Надворешни врскиУреди