Црква „Вознесение Христово“ - Звечан

црква во селото Звечан

Вознесение Христово (нарекувана и како Свети Спас) — главна селска црква, во поречкото село Звечан.[1][2][3]

Вознесение Христово

Поглед на црквата со селските гробишта на Звечан

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°42′02.69″N 21°07′36.61″E / 41.7007472° СГШ; 21.1268361° ИГД / 41.7007472; 21.1268361Координати: 41°42′02.69″N 21°07′36.61″E / 41.7007472° СГШ; 21.1268361° ИГД / 41.7007472; 21.1268361
Место Звечан
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1946
Архитектонски опис

Црквата е сместена на самиот асфалтен пат кој води до селото Звечан. Во самиот двор на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-07-14. Посетено на 2011-10-02.
  3. Во списокот е наведена како „Св. Петар и Павле“, но таблата на црквата на самиот влез, како и самите мештани ја нарекуваат црквата „Св. Спас“.

Надворешни врски уреди