Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Русјаци

црква во селото Русјаци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Русјаци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба

Координати 41°47′59″N 21°09′08″E / 41.79972° СГШ; 21.15222° ИГД / 41.79972; 21.15222Координати: 41°47′59″N 21°09′08″E / 41.79972° СГШ; 21.15222° ИГД / 41.79972; 21.15222
Место Русјаци
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1873
Архитектонски опис

Воведение на Пресвета Богородица (нарекувана и Пречиста) — главна селска црква во поречкото село Русјаци, која претставува и средишна парохиска црква на Русјачката парохија.[1][2]

Црквата е сместена на влезот во селото. Во близина на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

ИсторијаУреди

Црквата Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) во село Русјаци била подигната во 1873 година.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Русјачката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 30 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди