Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Буково

црква во селото Буково

Воведение на Пресвета Богородица (нарекувана и Пречиста) — гробјанска црква во битолското село Буково, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Воведение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата заедно со дел од гробиштата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Буковска
Местоположба

Карта

Координати 40°59′35″N 21°20′4″E / 40.99306° СГШ; 21.33444° ИГД / 40.99306; 21.33444
Место Буково
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1927
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во југоисточниот дел на селото на една мала височинка, од каде има прекрасен панорамски поглед на селото.[2]

Историја

уреди

Според написот над влезот во црквата може да се заклучи дека била подигната во 1927 година од страна на мештаните.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Admin (2017-12-30). „Св. Богородица село Буково | Битола инфо“. Bitola Info. Посетено на 2019-03-16.

Надворешни врски

уреди