Црква Свето Преображение (Сараево)

Црквата Свето Преображение (босански: Crkva Svetog Preobraženja ) ) е црква која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Српската православна црква. Црквата била изградена во 1940 година.[1] Нејзина архитект е Александар Дероко.

Црква Свето Преображение
Crkva Svetog Preobraženja
Основни податоци
МестоСараево, Босна и Херцеговина

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2010-01-30.