Црква Свети Петар (Ерусалим)

Црквата Свети Петар во Ерусалим која е изградена во 1931 година се наоѓа на Сионската планина. Изградена е во чест на апостолот Свети Петар. Под црквата има остатоци уште од времето на вториот ерусалимски храм.

Church of Saint Peter in Gallicantu
Jerus193.JPG
Црквата Свети Петар
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
Координати31°46′17″N 35°13′55″E / 31.77139° СГШ; 35.23194° ИГД / 31.77139; 35.23194
ПрипадностРимокатоличка црква
Мреж. местоhttp://www.assumptio.org/
Архитектонски опис
Завршен1931