Црква Сан Крисогоно

Црквата Сан Крисогоно (италијански :Basilica di San Crisogono) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век и реновирана во 12 век и 17 век. Црквата е посветена на Свети Крисогоно.

Црква Сан Крисогоно
Basilica di San Crisogono
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′21″N 12°28′25″E / 41.889100° СГШ; 12.473732° ИГД / 41.889100; 12.473732

Наводи уреди