Ситроен

(Пренасочено од Цитроен)

Ситроен (Citroën) е француска марка на автомобили. Започнува со производство во 1919 година од страна на Андре Ситроен.

CITROËN-Ситроен
ВидПСА (PSA) Пежо Ситроен корпорација
ДејностАвтомобилска
Основано1919
ОсновачАндре Ситроен Уреди на Википодатоците
СедиштеПариз, Франција
ПроизводиАвтомобили
Вработени
13,900„The Company“. citroen.com. Архивирано од изворникот на 2007-11-19. Посетено на 2007-09-19.
Матично претпријатие
ПСА Пежо Ситроен
Мреж. местоCitroën.com
Ситроен DS
Билборд на Ситроен на Ајфеловата кула од 1925 до 1934.