Хулд (монголски: Хулд) е област во Монголија во покраината Дундгови. Во 2007 година, неговото население било 2,458.[1]

Наводи уреди

  1. [1] Архивирано на 29 март 2007 г.

45°13′18″N 105°33′30″E / 45.22167° СГШ; 105.55833° ИГД / 45.22167; 105.55833