Хуго Моура Аруда да Силва (3 јануари 1998) е бразилски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч во средниот ред воо Коритиба на позајмица од Фламенго .

Клупска кариераУреди

Рана кариераУреди

Роден во Рио де Janeанеиро, Моура се приклучил на младинската постава на Фламенго на 12-годишна возраст. Во 2016 година тој се здобил со повреда и бил исклучен од Копа Сао Паоло де Футебол Сениор .[1] На 17 јануари 2018 година, тој го направил своето деби за првиот тим во победата од 2: 0 против Волта Редонда, во Кампеонато Кариока .[2] Осум дена подоцна, тој бил капитен на тимот до 20 години во последната победа на Копа Сао Паоло де Футебол сениор против ФК Сао Паоло .[3]

ФламенгоУреди

На 23 ноември 2018 година, Моура бил промовиран во сениорскиот тим за претстојната сезона .[4]

На 3 септември 2019 година, Фламенго го продолжил договорот со Моура до декември 2023 година.[5]

На 5 мај 2019 година, Моура го одиграл својот прв бразилски Сери А натпревар на стадионот Морумби против Сао Паоло, тој го започнал натпреварот бидејќи главниот тренер Абел Брага го испратил целиот тим со резерви, натпреварот завршил 1-1.[6]

Коритиба (заем)Уреди

На 31 август 2020 година, Моура преминал во Коритиба на позајмица до крајот на 2020 година Кампеонато Бразилеиро Серие А.[7]

Статистика за кариераУреди

Обновено на 26 октомври 2020.
Клуб Сезона Лига Куп Континентална Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Фламенго 2018 година Серија А. 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0
2019 година 1 0 0 0 0 0 5 0 6 0
2020 година 0 0 0 0 0 0 4 0 4 0
Вкупно 1 0 0 0 0 0 10 0 11 0
Коритиба (заем) 2020 година Серија А. 11 0 - - - 11 0
Вкупно кариера 12 0 0 0 0 0 10 0 22 0

НаводиУреди

  1. „A 5 e a faixa: a história de Hugo Moura, capitão do Flamengo sub-20“ [A 5 and the track: the story of Hugo Moura, captain of the U20 Flamengo] (португалски). Globo Esporte. 22 January 2018. Посетено на 14 January 2019.
  2. „Arrumado, corajoso e intenso: como o Fla usou a juventude para vencer o Voltaço“ [Tidy, courageous and intense: how the Fla used the youth to win the Voltaço] (португалски). Globo Esporte. 17 January 2018. Посетено на 14 January 2019.
  3. „Fla marca aos 2min, segura pressão do São Paulo e é tetra“ (португалски). Terra. 25 January 2018. Посетено на 14 January 2019.
  4. „Destaques da base "encerram ciclo" e serão integrados aos profissionais em 2019“ [Highlights of the base "end cycle" and will be integrated to professionals in 2019] (португалски). Coluna do Flamengo. 23 November 2018. Посетено на 14 January 2019.
  5. „Flamengo renova contrato de volante Hugo Moura até o fim de 2023“. Globoesporte.com. 3 September 2019. Посетено на 4 September 2019.
  6. „Com festival de garotos em campo, São Paulo e Flamengo empatam no Morumbi“. Globoesporte.com. 5 May 2019. Посетено на 13 November 2019.
  7. „Coritiba aguarda chegada do volante Hugo Moura, do Flamengo, nesta segunda-feira“. Globoesporte.com. 30 August 2020. Посетено на 31 August 2020.

Надворешни врскиУреди