Храстје на Бистрица

Храстје на Бистрица (словенечки: Hrastje ob Bistrici) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.

Храстје на Бистрица
Hrastje ob Bistrici
Храстје на Бистрица is located in Slovenia
Храстје на Бистрица
Храстје на Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′45.6″N 15°38′52.6″E / 46.062667° СГШ; 15.647944° ИГД / 46.062667; 15.647944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна2,37 км2 (0,92 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1