Хосе Монсерат Фелисијано Гарсија (роден на 10 септември 1945 година), попознат едноставно како Хосе Фелисијано, е порторикански музичар, пејач и композитор, најпознат по многу меѓународни хитови, вклучувајќи ја и неговата изведба на „Light My Fire“ на Дорс и најпродаваниот божиќен сингл „Фелиз Навидад“. Неговата музика е позната по својот спој на стилови: латино, џез, блуз, соул, па дури и рок, создадени првенствено со неговата уникатна изведба на акустична гитара.

Хосе Фелисијано
Фелисијано во 1998 г.
Животописни податоци
Родено имеХосе Монсерат Фелисијано Гарсија
Роден(а)10 септември 1945(1945-09-10)(78 г.)
Ларес, Порторико
Жанрови
Занимања
  • Музичар
  • пејач
  • композитор
Инструменти
  • гитара
  • кватро
  • вокали
Период на активност1962–денес
Издавачи
Мреж. местоjosefeliciano.com

Во Соединетите држави, тој првпат добил широка популарност во 1960-ти години, особено по неговиот албум „Фелисијано!“ од 1968 година, кој го достигнал второто место на музичките топ листи.[1] Досега има издадено над педесет албуми, ширум светот, и на англиски и на шпански јазик.

Наводи уреди

  1. Richie Unterberger. „Feliciano!“. AllMusic. Посетено на 25 November 2015.

Надворешни врски уреди