Хорор-панк (исто така познат како хорор-рок) — музички жанр кој меша протоготски и панк-рок звуци со морбидно и насилни и стихови кои често се под влијание на хорор-филмови и научнофантастични б-филмови. Жанрот е сличен на, а понекогаш и се поклопува со дет рок, иако дет рокот повеќе се склонува кон атмосферски готски рок звук, додека хорор-панкот се потпира на ду-воп и рокабили звук под влијание на 1950-тите. Хорор-панк музиката е типично поагресивна и мелодична од дет рок. Многу чинови користат ироничен, хумористичен или сатиричен пристап кон жанрот.[1][2]

Хорор-панк
Стилско потекло: Панк рок, хорор-филмови
Културно потекло: Доцни 1970ти, Њу Џерси, Соединетите Држави
Својствени инструменти:
Популарен:
Други теми
Хорор-панк бендот Mistfits од САД, настапувајќи во 1998 година.

Mistfits и нивниот прв главен вокал Глен Данзиг се признати како предци на хорор-панкот.[3] Бендови како Undead (основани од поранешниот гитарист на Mistfits, Боби Стил), Screaming Dead, Damned, the Cramps, TSOL, 45 Grave и Rosemary's Babies исто така се сметаат за класични хорор-панк бендови. Во поскорешните групи вклучуваат Murder City Devils, Blitzkid, The Rosedales, Mister Monster и некои дела на AFI и Alkaline Trio.[4]

Хорор-панкот е воглавно аполитичен во споредба со другите панк-рок жанрови, иако некои песни се однесуваат на политички настани (на пр. „Bullet“ на Mistfits, кој зборува за атентатот врз Џон Кенеди) и некои уметници како Џек Гришам (за политичката левица) и Михал Грејвс (за политичката десница) кои ги поддржале сопствените политички ставови.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Brightman, Emily (31 октомври 2013). „For Scary Kids Only: A Brief History of Horror Punk“. University of Massachusetts – Daily Collegian. Amherst, MA. Посетено на 21 февруари 2021.
  2. Coplan, Chris (October 30, 2019). „The Value of Horror Punk“. The Phoenix New Times. Phoenix, AZ. Посетено на 21 февруари 2021.
  3. „13 Awesome Horror-Punk Songs (Not by the Misfits) Picked by Bloody Hammers“. Посетено на 21 февруари 2021.
  4. Coplan, Chris (30 октомври 2019). „The Value of Horror Punk“. The Phoenix New Times. Phoenix, AZ. Посетено на 21 февруари 2021.

Надворешни врски уреди