Хонштајн (Јужен Харц)

општинска заедница во Германија

Хонштајн (германски: Hohnstein/Südharz) — поранешна општинска заедница во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Илфелд (дел од Харцтор).

Општинската заедница Хонштајн се состоела од следниве општини:

  1. Буххолц
  2. Харцтор
  3. Харцунген
  4. Хермансакер
  5. Нојштат

Координати: 51°35′N 10°47′E / 51.583° СГШ; 10.783° ИГД / 51.583; 10.783