Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1908

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1908 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1908
Детали
ДомаќинОбединето Кралство
ГрадЛондон
Дата29 октомври - 31 октомври
Екипи6
СтадиониСтадион Вајт сити
Освојувачи на медали
Злато Англија (3-ти титула)
Сребро Ирска
Бронза Шкотска  Велс
Статистика
Постигнато погодоци36
(следен) 1920

Првото место го освоил Англија, второто Ирска и третото Шкотска.

Учесници уреди

Резултати уреди

Прва фаза уреди

29 октомври 1908
Англија   10 – 1   Франција

29 октомври 1908
Шкотска   4 – 0   Германија

Полуфинале уреди

29 октомври 1908
Шкотска   1 – 6   Англија

29 октомври 1908
Ирска   3 – 1   Велс

Екстра натпревар уреди

30 октомври 1908
Германија   1 – 0   Франција

Финале уреди

31 октомври 1908
Англија   8 – 1   Ирска

Наводи уреди

  • Cook, Theodore Andrea (1908). The Fourth Olympiad, Being the Official Report. London: British Olympic Association.
  • De Wael, Herman (2002). „Hockey 1908“. Herman's Full Olympians. Архивирано од изворникот на 2005-02-25. Посетено на 3 May 2006.