Хосе Сото

(Пренасочено од Хозе Сото)

Хосе Алберто Сото Гомес (роден11 јануари 1970 во Лима) е пензиониран фудбалер во одбрана од Перу кој настапи на 75 интернационални мечеви со својата репрезентација, во која што постигна три гола. Под прекарот „Пепе“ го направи својот дебакл на 25 ноември, 1992 против Еквадор (1-1), а го изигра својот последен репрезентациски натпревар на квалификациите за светскиот куп на 9 септември, 2003 против Чиле (1-2), на 33 години.

Сото ја стартуваше својата клупска кариера во тимот на Депортиво Муниципал во 1987 година. Тој исто така играше и за Спортинг Кристал и Алианза Лима во Перу.

Сото потроши неколку сезони играјќи во Мексико со Пеубла и Селаја.

Моментално, Сото е менаџер на Алианза Лима.

Сото има син (Хосе Сото) и ќерка (Марија Сото).

НаводиУреди