Хоеншвангау

Хоеншвангау (герм. Hohenschwangau) — село во општината Швангау, во округот Источен Алгој во Баварија, Германија.

Поглед на селото Хоеншвангау (лево) и замокот Хоеншвангау (десно) од замокот Нојшванштајн

Селото се наоѓа помеѓу замоците Нојшванштајн и Хоеншвангау и има 2 милиони посетители годишно, од каде ги започнуваат турите по некогашните кралски замоци.

Во градот доминираат паркинзи, ресторани, приватни пансиони, хотели и продавници за сувенири.

Хоеншвангау се граничи со езерото Алпсе на запад.

Надворешни врскиУреди

Координати: 47°33′30″N 10°44′30″E / 47.55833° СГШ; 10.74167° ИГД / 47.55833; 10.74167