Хитоши Согахата (роден 2 август 1979) — јапонски фудбалер.

Јапонија Хитоши Согахата
Лични податоци
Роден на 2 август 1979 (1979-08-02) (44 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Kashima Antlers
Број 21
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998– Kashima Antlers
Репрезентација
2001–2003 Јапонија Јапонија 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариера Уреди

Хитоши Согахата бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002.

Статистика Уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2001 1 0
2002 1 0
2003 2 0
Вкупно 4 0

Надворешни врски Уреди