Хироки Абе (安 部 裕 葵, роден на 28 јануари 1999) — јапонски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за шпанскиот клуб ФК Барселона Б.[1]

Хироки Абе


Хироки Абе
Лични информации
Целосно име Хироки Абе
Висина 1.71 м (5 ст 7 ин)
Положба Средина / Напаѓач
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Барселона Б
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 24 Јуни 2019

Кариера

уреди

Клупска

уреди

Во јули 2019 година, тој преминал во Барселона Б. [2]

Меѓународна

уреди

На 24 мај 2019 година, Абе е повикан од Јапонскиот тренер Хаџиме Мориасу да настапи на Копа Америка во Бразил.[3] Тој дебитирал на 17 јуни 2019 година во натпреварот против Чиле, кој влегол како замена за Шоја Накаџима во 66-та минута.[4]

Клупска статистика

уреди
Изјави и цели по клубот, сезона и конкуренција
Настапи за клуб Лига Куп Лигашки Куп Континентално Друго 1 Вкупно
Сезона Клуб Лига Настапи Голови Настапи Головли Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Јапонија Лига Императорски куп Лига куп АФК Друго Вкупно
Кашима Антлерс 2017 J1 Лига 13 1 2 2 1 1 1 0 1 0 18 4
2018 22 2 5 1 2 0 8 1 3 1 40 5
2019 14 1 0 0 0 0 7 0 0 0 21 1
Вкупно во кариера 49 4 7 3 3 1 16 1 4 1 79 10

Почести

уреди

Клуб

уреди
Кашима Антлерс
  • АФК Лига на Шампиони : 2018

Поединечно

уреди
  • Ј. Лига дебитант на годината : 2018

Настапи

уреди
  1. Хироки Абе на soccerway. Посетено на 24 April 2018.
  2. „Antlers agree to transfer Hiroki Abe to Barcelona“. The Japan Times. 12 July 2019.
  3. „SAMURAI BLUE (Japan National Team) Squad, Schedule - CONMEBOL Copa America Brazil 2019 (6/14–7/7)“. JFA. 24 May 2019.
  4. „Japan v Chile game report“. CONMEBOL. 17 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-26. Посетено на 2019-07-22.