Хироаки Сато

Хироаки Сато (роден 5 февруари 1932) — јапонски фудбалер.

Јапонија Хироаки Сато
Лични податоци
Роден на 5 февруари 1932(1932-02-05)
Роден во Јапонија
Починал на 1 јануари 1988(1988-01-01) (возр. 55)
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Kwangaku Club
Репрезентација
1955–1959 Јапонија Јапонија 15 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Хироаки Сато бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1955 5 0
1956 3 0
1957 0 0
1958 4 0
1959 3 0
Вкупно 15 0

Надворешни врскиУреди