Хилдегард Торел

Хилдегард Катарина Торел, родено Бергендал, 22 мај 1850 – 2 февруари 1930 година, била шведска сликарка.[1]

БиографијаУреди

 
Modell med spegel (1899) масло на платно

Торел е родена во парохијата Кропа, округот Вермланд, Шведска. Таа е ќерка на Август Филип Бергендал и Хилдегард Венерлунд. Во 1872 година се омажила за ревизорот Оскар Рајнхолд Торел. Студирала на Кралската шведска академија за ликовни уметности во Стокхолм од 1876 до 1879 година,[2] каде што била единствената мажена студентка. Таа постанала агре на Кралската шведска академија за ликовни уметности во 1883 година и била чирак кај Берта Вегман . Подоцна отпатувала за Париз, каде студирала со Леон Бонат и Жан-Леон Жером .[3]

Торел главно сликала големи портрети, на пример Modersglädje (1894), Портрет на истакната млада дама (1880), Портрет на млада девојка (1916), Сликање на Фани Брате (1918) и Млада жена со вентилатор (1893).[4][5][6]

НаводиУреди

 

Дополнително читањеУреди

  • „Торел, Хилдегард Катарина“ во Нордиск семејбок (второ издание, 1919 година)
  • Hildegard Thorell

Надворешни врскиУреди

  1. „Hildegard Katarina Thorell“. RKD. Посетено на 14 April 2018.
  2. „Hildegard Katarina Thorell - Bergendal“. Lexikonett Amanda. Посетено на 14 April 2018.
  3. „Hildegard Thorell“. Lexikonett Amanda. Посетено на 14 April 2018.
  4. „Modersglädje“. digitaltmuseum.se. Посетено на March 1, 2019.
  5. „Young woman with fan, 1893“. artnet.com. Посетено на March 1, 2019.
  6. „Hildegard Katarina Thorell (1850-1930)“. figurationfeminine. Посетено на March 1, 2019.