Хелен од Шведска (12ти век)

Хелен (шведски: Helena [1] или Елин - 1130-ти – ф. 1158), е претпоставеното име на средновековна шведска принцеза и данска кралица, сопруга на кралот Кануте V од Данска . Датумот на нејзиното раѓање не е познат; нејзиниот татко бил кралот Сверкер I од Шведска, а нејзината мајка се претпоставува дека е првата сопруга на Сверкер, кралицата Улвхилд .

ИдентитетУреди

Во периодот 1146-1157 година, данското кралство било поделено помеѓу два ривалски кралеви, Кануте V и Свејн III . Во 1154 година, Кануте се здружил со својот роднина Валдемар, идниот крал Валдемар Велики, и побарал поддршка од неговиот очув Сверкер I од Шведска . За време на неговиот престој тој бил свршен со ќерката на Сверкер, додека Валдемар се верил со поќерката на Сверкер, Софија од Минск . Името на свршеницата на Кануте не се споменува во хрониките. Меѓутоа, според современите истражувања се претпоставува дека нејзиното име било Хелен, наречена и Елин. [2] Основата за овој заклучок е Necrologium Lundense кој споменува Елена Регина со датум на смрт 31 декември. Бидејќи ниедна друга данска кралица со тоа име не е позната, најверојатно се мисли на ќерката на Сверкер. [3] Според една хипотеза, таа можела да се идентификува со неофицијална полулегендарна светица наречена Елена, која била почитувана во Шведска и, очигледно, во Данска. [4]

Кралицата во ДанскаУреди

На крајот на 1156 година, Кануте V отпатувал за Шведска за да ја утеши својата мајка по атентатот на кралот Сверкер. Во исто време ја зел својата шведска невеста. [5] Така таа ја напуштила Шведска на позицијата данска кралица, што ќе испадне кратко и трагично. [6] Во 1157 година, Кануте и Валдемар присуствувале на празникот на помирувањето во Роскилде со Свејн III. За време на гозбата, луѓето на Свејн паднале врз неговите двајца ривали и Канут бил убиен, додека Валдемар успеал да се лизне. Свејн бил убиен за возврат подоцна во истата година, оставајќи го Валдемар како победник и единствен дански владетел. Како што изгледа, кралицата на Кануте се вратила во Шведска по инцидентот во Роскилде. Копија на средновековен листа на донации од 16 век вели дека одреден Кралицата Елена донирала земјиште во Slaka парохија во Vreta опатија во Östergötland, а потоа влегла во манастир како калуѓерка. [7] Врз основа на ова, некои историчари претпоставуваат дека кралицата на Кануте се повлекла од светот набргу по убиството на нејзиниот сопруг, околу 1158 година, придружувајќи ѝ се на нејзината сестра Ингегерд (р. 1204 година) која била свештеничка на Врета. [1]

НаводиУреди

 

 1. 1,0 1,1 Sven Rosborn (In Swedish): När hände vad i Nordens historia (When did what happen in the history of the Nordic countries)
 2. Wallin, "Knutsgillena i det medeltida Sverige", pp. 137, 190.
 3. Philip Line, Kingship and State Formation in Sweden 1130-1290. Leiden: Brill, 2007, p. 485.
 4. Ahnlund, "Den nationella och folkliga Erikskulten", p. 120.
 5. Ahnlund, "Till frågan om den äldsta Erikskulten i Sverige", p. 309.
 6. Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its regents under a 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Ahnlund, "Till frågan om den äldsta Erikskulten i Sverige", p. 319.

ЛитератураУреди

 • Анлунд, Нилс. „До фреган om den äldsta Erikskulten i Sverige“. Historisk tidskrift 68, 1948 година.
 • Анлунд, Нилс. „Den nationalella och folkliga Erikskulten“, во Б. Тордеман (ед. ). Ерик ден Хелиге . Стокхолм, 1954 година.
 • Lagerqvist, Ларс О. "Sverige och DESS regenter под 1.000 AR. Стокхолм: Albert Bonniers Förlag AB, 1982 (ISBN 91-0-075007-7 ).
 • Розборн, Свен. När hände vad i Nordens historia . Лунд: Historiska media, 1997 (ISBN 91-9719-926-5 ).
 • Валин, Курт. Knutsgillena и det medeltida Sverige. Kring kulten av de nordiska helgonkungarna [Historiskt arkiv, 16]. Стокхолм: Алмквист и Виксел, 1975 година (ISBN 91-7402-006-4 ).
Хелен од Шведска (12ти век)
Роден(а): 1130s Починал(а): after 1157
Претходник
Adela of Meissen
Queen consort of Denmark
1156–1157
Наследник
Sofia of Minsk