Хелен Мекеј (вајарка)

Хелен Викторија Мекеј (2 април 1897–1973) била британска вајарка.

БиографијаУреди

Мекеј е родена во Кардиф во јужен Велс.[1] Нејзиниот татко, изведувач на железница и сопственик на каменолом, починал додека таа била сè уште дете, оставајќи ја Мекеј да ја одгледа нејзината мајка во Велс.[2] Таа го посетувала дамскиот колеџ Челтенхам пред да студира во уметничкото училиште на Политехничкиот стрит Регент во центарот на Лондон, каде што освоила голем број медали за нејзините скулптури.[3] По дипломирањето, таа останала во Лондон и основала студио од каде произведувала скулптурни фигури, предмети за животни, украси за градина и бисти на портрети во бронза, камен, олово и дрво.[4]

За време на нејзината кариера, Мекеј изложувала дела во Кралската академија во Лондон, со Кралскиот институт за ликовни уметности во Глазгов, во Кралската шкотска академија во Единбург, со Друштвото на жени уметници и во уметничката галерија Вокер во Ливерпул.[3][4] Во 1932 година била избрана за придружна членка на Кралското друштво на британски вајари и била избрана за член на друштвото во 1952 година.[4] Мекеј починала во Фулам во Лондон во 1973 година.[2]

НаводиУреди

  1. University of Glasgow History of Art / HATII (2011). „Miss Helen Victoria Mackay“. Mapping the Practice and Profession of Sculpture in Britain & Ireland 1851–1951. Посетено на 26 October 2021.
  2. 2,0 2,1 Sara Gray (2019). British Women Artists. A Biographical Dictionary of 1000 Women Artists in the British Decorative Arts. Dark River. ISBN 978-1-911121-63-3.
  3. 3,0 3,1 David Buckman (2006). Artists in Britain Since 1945 Vol 2, M to Z. Art Dictionaries Ltd. ISBN 0-953260-95-X.
  4. 4,0 4,1 4,2 James Mackay (1977). The Dictionary of Western Sculptors in Bronze. Antique Collectors' Club. ISBN 0902028553.