Хајнрих IV (Свето Римско Царство)

Хајнрих IV ( германски: Heinrich IV  ; 11 ноември 1050 - 7 август 1106) станал крал на Германците [1] во 1056. [2] Од 1084 до неговата присилна абдикација во 1105 г., тој бил именуван како Цар на Римјаните и Свет римски цар . Тој бил третиот цар на династијата Салиан и една од најмоќните и најзначајните личности од 11 век. Неговото владеење било обележано со контроверзноста на инвестициите со папството, а петпати бил екскомунициран од три различни папи. Граѓанската војна над неговиот престол се одржала во Италија и Германија. Починал од болест, набргу по поразот на војската на синот близу Више, во Лорена, Франција .

Животопис

уреди

Во 1056 во Ахен, Хајнрих IV бил устоличен како крал на Германците од страна на папата Виктор II, [2] додека неговата мајка, Агнес од Појту, станала регент . [2] Во 1062 година, младиот крал бил киднапиран како резултат на државниот удар на Кајзерсверт, заговор на германски благородници предводен од Архиепископот Келн, Анно II . Хајнрих, кој бил во Кајзерверт, бил убеден да се качи на брод на Рајна; веднаш бил немоќен и кралот скокнал во реката, но тој бил спасен од еден од заговорниците и пренесен во Келн. Агнес се пензионирал во манастир, а владата била ставена во рацете на Ана. Неговата прва акција била да го поддржат папата Александар II против антипопутодот Хонориј Втори, кого Агнес првично го призна, но потоа остана без поддршка. Правилото на Ана се покажало непопуларно.

Образованието и обуката на Хајнрих биле надгледувани од Анно, кој бил наречен негов магистрат, додека Адалберт од Хамбург, архиепископ Бремен, бил наречен покровител на Хајнрих. Се чини дека образованието на Хајнрих било запоставено, а неговата намерна и тврдоглава природа се развивала под условите на овие рани години. Податливиот Адалберт од Хамбург наскоро станал доверлив на безмилосниот Хајнрих. На крајот, за време на отсуството на Анно од Германија, Хајнрих успеал да добие контрола врз неговите граѓански должности, оставајќи го Анно само со црковна улога.

Семејство и деца

уреди
 
Хајнрих IV и неговата сопруга Берта од Савој
 
зима 1077, кралицата Берта стои боса во Каноса, помагајќи ѝ на нејзиниот сопруг да моли за простувањето на папата
Германски кралски династии
Салианска династија
Хронологија
Конрад II 1024 – 1039
Хајнрих III 1039 – 1056
Хајнрих IV 1056 – 1105
Хајнрих В. 1105 – 1125
Семејство
Семејно дрво на германските монарси</br>
Сукцесија
Претходник</br> Отонска династија
Следен од</br> Династија Сипплингенбург

Сопругата на Хајнрих, Берта, починала на 27 години   Декември 1087 година. Исто така, била погребана во катедралата Спејер . Нивните деца беа:

 • Аделаид (1070 - 4 јуни 1079).[3]
 • Хајнрих (1/2 август 1071 - 2 август 1071).
 • Агнес (лето 1072 / рано 1073 - 24 септември 1143), се омажила со прво Фридрих I, војводата од Швабија и второ со Леополд III, Магррај од Австрија .
 • Конрад (12 февруари 1074 - 27 јули 1101), подоцна римско-германски крал и крал на Италија.
 • Матилда.[4]
 • Хајнрих V (11 август 1081/86 - 23 мај 1125), подоцна римско-германски крал и светиот римски цар.

Во 1089 година Хајнрих се оженил со Еупраксија од Киев (крунисан царицата во 1088), ќерка на Всеволод <span typeof="mw:Entity" id="mwAQM"> </span> Јас, Принцот од Киев, [5] и сестра на Владимир II Мономах, кнез на Киевска Рус .

Во фикцијата

уреди
 • Насловот карактер во трагедијата Хајнрих <span typeof="mw:Entity" id="mwAQs"> </span> IV од Лујџи Пирандело е лудак кој верува дека е Хајнрих   IV.
 • Конфликтот меѓу Хајнрих   IV и Григориј   VII се изучува во романот Тиара и корона од полскиот писател Теодор Језке-Чоински .

Поврзано

уреди
 • Крал на Германија семејно дрво . Тој бил поврзан со секој друг крал на Германија.
 • Конкордат на црви
 • Прв совет на Латеран

Наводи

уреди
 1. Medieval Europeans: studies in ethnic identity and national perspectives in medieval Europe By Alfred P. Smyth, Palgrave Macmillan (1998)
 2. 2,0 2,1 2,2 Whitney 1968, стр. 31.
 3. The chronicles of Jan Długosz and Archdiacon Sulger reported that she married Bolesław III Wrymouth, Duke of Poland at Bamberg in 1110 as her second wife. This view was challenged by Oswald Balzer (O. Balzer: Bolesław III Krzywousty, pp. 122-123) and contemporary charters and documents, who placed her as deceased in infancy or at least before 1101. Die Urkunden Heinrichs IV no. 466, p. 629 and no. 474, p. 644.
 4. Morkinskinna records that Magnus III of Norwaywas much smitten” with “the emperor's daughter…with whom he had exchanged messages…Matilda”. No other reference to this alleged daughter has been found. Andersson, T. M. and Gade, K. E. (trans.) (2000) Morkinskinna (Cornell), 58, p. 307.
 5. Brooke 1968, стр. 145.

Извори

уреди
 • Brooke, Z.N. (1968). „Germany under Henry IV and Henry V“. Во Tanner, J.R.; Previte-Orton, C.W.; Brooke, Z.N. (уред.). The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press.
 • Brooke, Z.N. (1968). „Gregory VII and the first Contest between Empire and Papacy“. Во Tanner, J.R.; Previte-Orton, C.W.; Brooke, Z.N. (уред.). The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press.
 • Е Робинсон, Хајнрих IV од Германија, 1056-1106 (Кембриџ, 1999).
 • TJH McCarthy: Хрониките на натпреварот за инвестирање: Фрутолф од Михелсберг и неговите продолжувачи (Манчестер, 2014).
 • Герд Алтхоф (Ед.): Хајнрих IV. (Ostfildern, 2009) (Vorträge und Forschungen; 69).
 • Герд Алтоф: Хајнрих IV. (Дармштат, 2006)
 • Повелба дадена од Хајнрих во епархијата на Бамберг, 17.8.1057 . Фотографија земена од збирките на Lichtbildarchiv älterer Originalurkunden Архивирано на 10 декември 2008 г. на Марбургскиот Архивирано на 10 декември 2008 г. универзитет покажувајќи го печат на царот.
 • Whitney, J.P. (1968). „The Reform of the Church“. Во Tanner, J.R.; Previte-Orton, C.W.; Brooke, Z.N. (уред.). The Cambridge Medieval History. Volume V. Cambridge University Press.

Понатамошни читања

уреди