Харисбург (Пенсилванија)

Харисбург (англиски: Harrisburg) е главен град на американската сојузна држава Пенсилванија. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 49,528 жители.

Харисбург
Harrisburg
Поглед кон центарот на градот заедно со зградата на владата на Пенсилванија
Поглед кон центарот на градот заедно со зградата на владата на Пенсилванија
Поглед кон центарот на градот заедно со зградата на владата на Пенсилванија
Официјално знаме на Харисбург
Знаме
Местоположба
Местоположба на Харисбург
Местоположба на Харисбург
Локацијата на округот Дауфин во Пенсилванија (обележано со зелена боја) и локацијата на Харсибург во округот Дауфин (обележано со црвена боја)
Општи податоци
Име
- изворно
Харисбург
  Harrisburg
Прекари Главниот град на Пенсилванија
Pennsylvania's Capital City
Основан Џон Харис, Ср.
1791
Поштенски број 17101-17113, 17120-17130, 17140, 17177
Повикувачки број 717
Официјална страница http://www.harrisburgpa.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Пенсилванија
Округ Дауфин
Градоначалник Линда Д. Томпсон
Географија
Површина
- копно
- вода
26.9 км²
21.0 км2
8.6 км2
Надморска височина 98 м
Население
Население 49,528 (2010)
Густина 1,677.4 ж/км²

Збратимени градови

уреди

Надворешни врски

уреди

Официјалниот портал на градот

Наводи

уреди
  1. „Cooperation Between Israel and the State of Pennsylvania“. American-Israeli Cooperative Enterprise. Посетено на 2009-08-04.
  2. International Mosaic, Community Focused International Programming[мртва врска] Pennsylvania State University, 1998. Accessed February 12, 2010.