Хангај (монголски: Хангай) е област во Архангај провинцијата во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 2,926.[1]

Наводи уреди

Координати: 47°51′12″N 99°25′42″E / 47.85333° СГШ; 99.42833° ИГД / 47.85333; 99.42833