Хаирхан (монголски: Хайрхан, планина) е област во Архангај провинцијата во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 3,656.[1]

Наводи уреди

Координати: 48°36′24″N 101°56′13″E / 48.60667° СГШ; 101.93694° ИГД / 48.60667; 101.93694