ФК Скопје е македонски фудбалски тим од Автокоманда кој моментално игра во Втората македонска лига - Запад. Клубот игра на Стадионот Железарница.

ФК Скопје
Целосно име Фудбалски клуб Скопје
Основан 1960; пред 63 години (1960)
Распаднат
Стадион Стадион Железарница
Капацитет 1,200
Претседател Томе Треневски
Тренер Љупчо Марковски
Лига Втора македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 2. од 10 места
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

ФК Скопје бил оформен во 1960 година, со фузија на двата скопски клуба, попознатиот ФК Металец и ФК Индустријалец. Со тоа настанува ФК МИК (Металска Индустрија Кале), кој подоцна се преименувал во ФК Скопје. Како ФК МИК две сезони настапувал во Втората југословенска лига - Исток (во која играле клубови од Македонија, Србија и Црна Гора), а во првата сезона го освоил 6-тото место. ФК Скопје бил член и на Првата македонска фудбалска лига, во која играл три сезони, сезоните 1997/98, 1998/99 и 2010/11.

НавивачиУреди

Навивачката група на ФК Скопје, се популарните Пирати, кои главно доаѓаат од скопската населба Автокоманда.