Фридрих Кристијан Антон „Фриц“ Ланг (роден на 5 декември 1890 - починал на 2 август 1976) - австриски, германски и американски режисер, сценарист и повремен филмски продуцент и глумец.

Фриц Ланг
Ланг на снимањето на неговиот филм Жена на Месечината (1929)
Роден(а)Фридрих Кристијан Антон Ланг
5 декември 1890(1890-12-05)
Виена, Австроунгарија
Починал(а)2 август 1976(1976-08-02) (возр. 85)
Беверли Хилс, Калифорнија, САД
ДржавјанствоАвстриско, германско, американско
ЗанимањеРежисер, продуцент
Активен период1919–60
СопружникЛиза Розентал (в. 1919; до нејзината смрт во 1921)
Теа фон Харбоу (в. 1922; раз. 1933)
Лили Лате (в. 1971; до неговата смрт во 1976)

Едни од неговите најпознати филмови се иновативниот и футуристички Метрополис (1927) и подеднакво влијателниот М (1931), предвесник на филм ноарот кој го снимил пред да се пресели во САД.