Фридрих (војвода на Виртемберг-Нојенштад)

Фридрих (германски: Friedrich; 19 декември 1615, во Штутгарт – 24 март 1682, во Нојенштат на Кохер) — војвода од Виртемберг и основач на втората гранка Војводство Виртемберг-Нојенштад.

Фридрих
Војвода на Виртемберг-Нојенштад
На престол1649-1682
ПретходникФридрих Ахил
НаследникФридрих Август
Роден(а)19 декември 1615
Штутгарт
Починал(а)24 март 1682
Нојенштат на Кохер
СопружникКлара Аугуста од Бранзвик-Линебург
Полно име
македонски: Фридрих
германски: Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЈован Фридрих
МајкаБарбара Софи од Бранденбург