Филип (принц на Грција)

Филип, принцот на Грција и Данска (грчки: Φίλιππος της Ελλάδος; роден на 26 април 1986 во Лондон) е петтото дете на Константин II, кралот на Елините и Ана Марија.

Принц Филип
Prince Philippos of Greece.jpg
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Константин II
Мајка кралицата Ана Марија