Ферибот Ротенбург

Фериботот Ротенбург — жичен ферибот низ реката Зале кај Ротенбург во Саксонија-Анхалт, Германија.[1][2]

Ферибот Ротенбург.

Технички, фериботот е реакционен ферибот, кој е придвижуван од млазовите на водата. Фериботот е прикачен на пловечки кабел, кој е ставен во речното корито, со кој се движи фериботот.

Наводи

уреди
  1. „Ферибот Ротенбург на Google Maps“. Google. Посетено на 2009-01-28.
  2. „Rothenburg Faehre01.jpg“. Wikimedia Commons. Посетено на 2009-01-28.

51°38′25″N 11°44′49″E / 51.640177° СГШ; 11.747003° ИГД / 51.640177; 11.747003