Ферибот Косвиг

Ферибот Косвиг.
Ферибот Косвиг

Фериботот Косвиг, исто така познат како Ферибот Косвиг Верлиц, е жичен фериботи низ реката Елба помеѓу Косвиг и Верлиц во Саксонија-Анхалт, Германија. Фериботот е поседуван од општината Косвиг.[1][2]

Фериботот поминува должина од околу 125 метри, на секои 5 минути. Технички, фериботот е реакционен ферибот, кој е придвужуван од млазовите на водата. Фериботот е прикачен на пловечки кабел, кој е ставен во речното корото, со кој се движи фериботот.

Фериботот постоел на местото уште од 1566. Реакциониот принцип бил првпат воведен во 1863 и продолжил до денес. Моменталниот ферибот потекнува од 1934, иако е обновуван неколку пати оттогаш.[2]

НаводиУреди

  1. „Ферибот Косвиг“. Google Maps. Посетено на 2009-02-02.
  2. 2,0 2,1 „Die Fahre“ (германски). Stadt Coswig (Anhalt). Посетено на 2009-02-09.

Координати: 51°52′37″ N; 12°27′07″ E / 51.876862° N; 12.45208° E / 51.876862; 12.45208